Kursumuz

Genel Kurs FotoğraflarıİZMİR’İN YÜZ AKI BÜYÜK HATAY KIZ KUR’AN KURSU 41 YILDIR KESİNTİSİZ HİZMET VERMEKTEDİR

Büyük Hatay Kız Kur’an Kursu 1980 yılında Ak evler 3.Blok mescidinde eğitim ve öğretime başlamıştır. Yer darlığından dolayı 30 öğrenci eğitim ve öğretime devam etmiş 1980’li yıllarda o günün hamiyetperver Kestane Pazarı Dernek Yöneticilerinden rahmetli Hacı Raif Cilasun ve kursumuzun yöneticisi Mesude Makbule Ayyıldız hocamızın gayretleri ile bu günkü Büyük Hatay Cami’nin altına alınmış, yanına da bir yurt yapılmıştır. Bizler iğne ile kuyu kazarak bu günlere geldik, çok emek harcadık. 41 yıldır eğitim öğretim faaliyetinin içindeyiz. Kursumuz 82 yatılı öğrenci, 180 gündüzcü öğrenciye hitap etmektedir. Öğrenci yetiştirmek için çaba gösteren Karabağlar Müftülüğü, Büyük Hatay Kız Kur’an Kursu Derneği, Kur’an Kursu Öğreticilerimiz ve belletmenlerimiz ellerinden gelen gayreti sarf etmişlerdir.

41 yıldır kursumuzda 500’ü aşkın hafız yetişmiş, 3400 yüzünden okuyan öğrenci kursumuzdan mezun olmuştur. Bu öğrencilerimiz içinde Türkiye’de ve Türk Cumhuriyetlerinde, Avrupa ülkelerinde hizmet eden 400 civarında Kur’an Kursu Öğretmeni görev yapmaktadır.

Son 5 sene içerisinde İlahiyat Fakültesinden 95, Tıp Fakültesinden 7 ve diğer fakültelerden 73 öğrenci olmak üzere yaklaşık 200 öğrencimiz mezun olmuştur. Birçok öğrencimizde üniversite eğitimine devam etmektedirler.

Kursumuzda Diyanet İşleri Başkanlığının hafızlık ve yüzündenlik dersleri, bağlı bulunduğumuz Müftülüğümüz ve Halk Eğitim aracılığıyla Arapça ve tasavvuf dersleri, semazenlik kursları, talim dersleri, öğrencilerimizin mezuniyeti için lise dersleri ve yeterlilik dersleri verilmektedir.

Kursumuz öğrencilerimizin motivasyonunu ve kişisel gelişimini artırmak amacı ile seminerler ve geziler düzenlenmektedir.

Hafızlık yarışmalarında kursumuzdan mezun olan öğrencilerimizin ve Kur’an Kursu öğretmenlerimizin Ege Bölge Birincilikleri ve Türkiye dereceleri bulunmaktadır.